Τι είναι η πολυουρεθάνη PUR/PIR έναντι XPS και EPS

Η χημεία της PUR και της PIR, ο δείκτης ισοκυανικού, γιατί η λάμδα γερνάει κατά EN 13165 και ειλικρινής σύγκριση με XPS και EPS σε λ, αντοχή, νερό, θερμοκρασία και φωτιά.

Πολυόλη, ισοκυανικό και ένα αέριο κλεισμένο στις κυψέλες. Γιατί η PUR/PIR έχει τη χαμηλότερη θερμική αγωγιμότητα από τις τρεις, γιατί αυτή γερνάει με τον χρόνο και τι ακριβώς σημαίνει «δηλωμένη λ κατά EN 13165».

Η πολυουρεθάνη είναι το υλικό που σχεδόν όλοι έχουν αγγίξει, χωρίς να ξέρουν πώς λέγεται. Ο σκληρός κιτρινωπός αφρός στο τοίχωμα του ψυγείου, ο πυρήνας του πάνελ σάντουιτς πάνω σε βιομηχανικό υπόστεγο, η φύλλο-επενδεδυμένη πλάκα στην επίπεδη στέγη, ο αφρός από το σπρέι μοντάζ κουφωμάτων — μία και η ίδια οικογένεια χημείας, με διαφορετική πυκνότητα και διαφορετική συνταγή.

Στις κατασκευές τη συναντάτε με τα ακρωνύμια PUR και PIR. Η διαφορά ανάμεσα στα δύο είναι ένας και μοναδικός αριθμός στη συνταγή, που όμως αλλάζει εκπληκτικά πολλά: την ανώτερη θερμοκρασία λειτουργίας, τη συμπεριφορά στη φωτιά, την κατηγορία κατά EN 13501-1. Και ανάμεσα σε PUR/PIR, XPS και EPS υπάρχει μια διαφορά που σπάνια εξηγείται με ειλικρίνεια στον πελάτη — η πολυουρεθάνη έχει τη χαμηλότερη θερμική αγωγιμότητα από τα τρία, όμως αυτή μεταβάλλεται με τον χρόνο, ενώ στο EPS πρακτικά παραμένει σταθερή.

Οι τρεις προτάσεις που πρέπει να μείνουν: Το PUR/PIR έχει τη χαμηλότερη λ από τα τρία — δηλωμένη τιμή 0,023–0,030 W/(m·K) έναντι 0,030–0,038 στο XPS (συνήθως 0,033–0,035) και 0,030–0,038 στο EPS. Αυτή η λ "γερνάει", γιατί το αέριο μέσα στα κύτταρα αντικαθίσταται σταδιακά από αέρα, και ακριβώς γι' αυτό το EN 13165 απαιτεί να δηλώνεται η γερασμένη τιμή, όχι η τιμή της φρέσκιας πλάκας. Και η επένδυση δεν είναι απλή συσκευασία: το αλουμινόφυλλο συγκρατεί το αέριο και μειώνει τη δηλωμένη λ κατά μερικά χιλιοστά του Watt ανά μέτρο-Kelvin σε σύγκριση με τον ίδιο αφρό με πέπλο (voile).

Τι είναι η πολυουρεθάνη: η χημεία με απλά λόγια

Η πολυουρεθάνη δεν παραδίδεται ως έτοιμο πλαστικό. Παρασκευάζεται επί τόπου — μέσα στο καλούπι, στο τοίχωμα του πάνελ ή απευθείας στην κοιλότητα της πόρτας — από δύο υγρά συστατικά:

  • Πολυόλη — υγρό με πολλές υδροξυλομάδες (–OH). Αυτή αποτελεί τον σκελετό του μελλοντικού πλαστικού, και μέσα της είναι αναμεμειγμένοι οι καταλύτες, οι επιβραδυντές καύσης και το διογκωτικό μέσο.
  • Ισοκυανικό — συνήθως πολυμερές MDI, υγρό με δραστικές ομάδες –N=C=O.

Μόλις τα δύο υγρά συναντηθούν, οι ομάδες –OH και –N=C=O σχηματίζουν ουρεθανικό δεσμό. Η αντίδραση είναι εξώθερμη — απελευθερώνει μόνη της θερμότητα και επιταχύνεται μόνη της από αυτήν· από εκεί προέρχεται η αίσθηση που γνωρίζει κάθε τεχνικός μοντάζ: το σπρέι ζεσταίνεται καθώς ο αφρός διογκώνεται. Αυτή η θερμότητα δεν είναι παρενέργεια, αλλά ακριβώς αυτό που διογκώνει τον αφρό, μέσω δύο μηχανισμών:

  • Χημικά. Το ισοκυανικό αντιδρά και με το νερό — παράγονται αμίνη και διοξείδιο του άνθρακα, ενώ η αμίνη συνδέεται με επιπλέον ισοκυανικό σχηματίζοντας δεσμό ουρίας. Στους σκληρούς αφρούς, αυτή η αντίδραση ξεκινάει πρώτη.
  • Φυσικά. Μέσα στην πολυόλη είναι διαλυμένο ένα διογκωτικό μέσο χαμηλού σημείου ζέσεως — πεντάνιο, κυκλοπεντάνιο, ή στα νεότερα συστήματα HFO. Η θερμότητα το εξατμίζει, και αυτό διογκώνει εκατομμύρια κύτταρα.

Το μείγμα αφρίζει μέσα σε δευτερόλεπτα, πηκτοποιείται και σκληραίνει αμετάκλητα σε θερμοσκληρυνόμενο πλαστικό: δεν λιώνει ξανά, ενώ σε αρκετά υψηλή θερμοκρασία απανθρακώνεται. Και το πιο σημαντικό — το διογκωτικό μέσο παραμένει εγκλωβισμένο στα κλειστά κύτταρα, τα οποία, σύμφωνα με την PU Europe, είναι πάνω από 90%, ενώ στα τεχνικά φυλλάδια συχνά αναφέρεται 95% και άνω. Ακριβώς αυτό το αέριο, και όχι το ίδιο το πλαστικό, εξηγεί τη ρεκόρ χαμηλή θερμική αγωγιμότητα — και εξηγεί γιατί αυτή αργότερα επιδεινώνεται.

Η επένδυση αποτελεί μέρος του προϊόντος, όχι συσκευασία. Σύμφωνα με το EN 13165, μια πλάκα με ανοιχτή διάχυση ατμών κάτω από 80 mm λαμβάνει προσαύξηση 5,8 mW/(m·K) στη μετρημένη λ, ενώ μια πλάκα με κλειστή διάχυση — πολύ μικρότερη. Γι' αυτό ο ίδιος αφρός δηλώνεται με 23–25 mW/(m·K) με φύλλο αλουμινίου και με 25–30 mW/(m·K) με πέπλο.
Η επένδυση αποτελεί μέρος του προϊόντος, όχι συσκευασία. Σύμφωνα με το EN 13165, μια πλάκα με ανοιχτή διάχυση ατμών κάτω από 80 mm λαμβάνει προσαύξηση 5,8 mW/(m·K) στη μετρημένη λ, ενώ μια πλάκα με κλειστή διάχυση — πολύ μικρότερη. Γι' αυτό ο ίδιος αφρός δηλώνεται με 23–25 mW/(m·K) με φύλλο αλουμινίου και με 25–30 mW/(m·K) με πέπλο.

PUR και PIR: ένας αριθμός στη σύνθεση

Ο αριθμός αυτός ονομάζεται δείκτης ισοκυανικού και είναι απλώς μια αναλογία: πόσο ισοκυανικό έχει προστεθεί στη σύνθεση σε σχέση με την ποσότητα που θεωρητικά απαιτείται ακριβώς για να αντιδράσει με όλο το ενεργό υδρογόνο — επί 100. Δείκτης 100 σημαίνει «ακριβώς όσο χρειάζεται».

  • PUR — πολυουρεθάνη με τη στενή έννοια. Ο δείκτης είναι περίπου 100: σχεδόν όλο το ισοκυανικό καταλήγει σε ουρεθανικούς δεσμούς.
  • PIR — πολυισοκυανουρικό. Ο δείκτης είναι πάνω από 180 — αυτό είναι το όριο που αναφέρει συχνότερα η βιβλιογραφία, αν και δεν υπάρχει ακριβές σημείο όπου τελειώνει το PUR και αρχίζει το PIR. Το πλεονάζον ισοκυανικό δεν έχει με τι άλλο να αντιδράσει και, παρουσία καταλύτη τριμερισμού, αντιδρά με τον εαυτό του: τρεις ισοκυανικές ομάδες κλείνουν σε έναν εξαμελή δακτύλιο ισοκυανουρικού.

Αυτός ο δακτύλιος είναι πολύ πιο θερμικά σταθερός από τον ουρεθανικό δεσμό και αυτό προσφέρει τρία πλεονεκτήματα: υψηλότερη θερμοκρασία λειτουργίας· καλύτερη συμπεριφορά στη φωτιά, καθώς το PIR εκλύει λιγότερη θερμότητα και σχηματίζει προστατευτικό ανθρακωμένο στρώμα· και, κατά συνέπεια, καλύτερη συμπεριφορά στο τελικό συναρμολογημένο προϊόν. Τα νούμερα: ο δεσμός ισοκυανουρικού αρχίζει να διασπάται πάνω από 200 °C, ενώ ο ουρεθανικός δεσμός — ήδη στους 100–110 °C.

Το κόστος είναι μικρό, αλλά υπαρκτό: το PIR είναι πιο εύθραυστο και θρυμματίζεται πιο εύκολα στην κοπή, ενώ η σύνθεση είναι πιο δύσκολη στην παραγωγή. Γι' αυτό, μεγάλο μέρος των προϊόντων της αγοράς είναι στην πραγματικότητα υβρίδια PUR/PIR — ο δείκτης είναι αρκετά υψηλός ώστε να σχηματίζονται δακτύλιοι ισοκυανουρικού, αλλά όχι τόσο υψηλός ώστε η πλάκα να θρυμματίζεται. Το πρότυπο προϊόντος είναι κοινό και για τα δύο: EN 13165, «εργοστασιακά παραγόμενα προϊόντα από άκαμπτο αφρό πολυουρεθάνης».

Ο δείκτης ισοκυανικού είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά στη σύνθεση. Δεν υπάρχει ακριβές όριο — μεγάλο μέρος της αγοράς αποτελείται από υβρίδια PUR/PIR. Το όριο που αναφέρει συχνότερα η βιβλιογραφία είναι δείκτης 180.
Ο δείκτης ισοκυανικού είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά στη σύνθεση. Δεν υπάρχει ακριβές όριο — μεγάλο μέρος της αγοράς αποτελείται από υβρίδια PUR/PIR. Το όριο που αναφέρει συχνότερα η βιβλιογραφία είναι δείκτης 180.

Οι μορφές στις οποίες τη συναντάμε

Μία χημική οικογένεια, πέντε πολύ διαφορετικά προϊόντα:

  • Άκαμπτες πλάκες με επένδυση. Συνεχής ταινία ανάμεσα σε δύο κυλίνδρους — αλουμινόφυλλο, ορυκτό πέπλο, χαρτί κραφτ, ασφαλτούχο πέπλο. Πυκνότητα συνήθως 30–45 kg/m³.
  • Πυρήνας σάντουιτς πάνελ. Ο αφρός χύνεται ανάμεσα σε δύο χαλύβδινα φύλλα και λειτουργεί ταυτόχρονα ως μόνωση και κόλλα — το πάνελ αναλαμβάνει φορτίο, γιατί ο πυρήνας κρατά τις δύο όψεις ενωμένες.
  • Ψεκαζόμενος αφρός επί τόπου. Σύμφωνα με τεχνικά φυλλάδια, ο κλειστής κυψέλης έχει 30–60 kg/m³ με λ έως 0,020–0,022 W/(m·K)· ο ανοιχτής κυψέλης μόλις 8–15 kg/m³ με λ 0,035–0,042 — πιο οικονομικός και «αναπνέει», αλλά δεν αποτελεί φραγμό υγρασίας.
  • Ενέσιμος αφρός. Ψεκάζεται σε κλειστή κοιλότητα — πόρτες, κουτιά ρολών, μπόιλερ, ψυκτικά ντουλάπια. Στις οικιακές συσκευές οι κατασκευαστές δηλώνουν πυκνότητα 30–40 kg/m³ και αρχική λ 0,018–0,020 W/(m·K). Γι' αυτό τα ψυγεία έχουν λεπτά τοιχώματα και μεγάλο εσωτερικό όγκο.
  • Μονοσυστατικός αφρός πολυουρεθάνης (αφρός συναρμολόγησης). Ισοκυανικό πρεπολυμερές που σκληραίνει με την υγρασία του αέρα — γι' αυτό η αρμογή ψεκάζεται με νερό. Δεν αποτελεί μονωτικό προϊόν κατά EN 13165: η κλάση πυραντίστασής του είναι E (B3/B2 κατά DIN 4102-1 για τις πυράντοχες εκδόσεις) και η λ του δεν πρέπει να συγκρίνεται με αυτή μιας πλάκας.

Γιατί η λ είναι η χαμηλότερη — και γιατί «γερνάει»

Η θερμότητα διαπερνά έναν αφρό μέσω τριών οδών: μέσα από το στερεό πλαστικό, με ακτινοβολία ανάμεσα στα τοιχώματα των κυψελών και μέσα από το αέριο στις κυψέλες. Η πολυουρεθάνη κερδίζει και στα τρία: χαμηλή πυκνότητα, πολύ λεπτές κυψέλες και αέριο που άγει τη θερμότητα λιγότερο από τον αέρα. Γι' αυτό μια φρέσκια πλάκα PIR έχει περίπου 0,020–0,024 W/(m·K) — τιμή που δεν την πλησιάζουν ούτε το XPS ούτε το EPS.

Το πρόβλημα είναι ότι τα αέρια κινούνται. Ο αφρός δεν είναι αεροστεγής — είναι μια πολύ αργή μεμβράνη:

  • Το διοξείδιο του άνθρακα φεύγει γρήγορα. Σε μετρήσεις των Schumacher και συνεργατών, το CO₂ από τη χημική διόγκωση έχει πρακτικά εξαντληθεί μετά από περίπου 150 ημέρες.
  • Ο αέρας εισέρχεται. Σύμφωνα με στοιχεία της Huntsman, μια φρέσκια πλάκα έχει μερική πίεση αέρα στις κυψέλες μόλις 0,02–0,05 bar· με τα χρόνια αυτή ανεβαίνει προς την ατμοσφαιρική. Και ο αέρας άγει τη θερμότητα σημαντικά καλύτερα από το διογκωτικό αέριο.
  • Το διογκωτικό αέριο φεύγει αργά. Στις ίδιες μετρήσεις, το κυκλοπεντάνιο ανιχνεύεται στις κυψέλες ακόμη και μετά από 1400 ημέρες. Δεν εξαφανίζεται — απλώς αραιώνεται από τον αέρα.

Το αποτέλεσμα είναι μια ομαλή αύξηση της λ τα πρώτα χρόνια, η οποία στη συνέχεια σχεδόν σταματά. Αυτό είναι η γήρανση της λάμδα — πραγματική, μετρήσιμη και, σε αντίθεση με πολλά άλλα στοιχεία του κλάδου, τυποποιημένη.

Οι τιμές είναι δηλωμένες: PIR κατά EN 13165, XPS κατά EN 13164, EPS κατά EN 13163. Η διαφορά ανάμεσα στην καλύτερη μόνωση και το αλουμίνιο είναι περίπου τέσσερις τάξεις μεγέθους — γι' αυτό η διακοπή του θερμογέφυρα στο προφίλ κάνει μεγαλύτερη διαφορά από λίγα χιλιοστά του βατ στον πυρήνα.
Οι τιμές είναι δηλωμένες: PIR κατά EN 13165, XPS κατά EN 13164, EPS κατά EN 13163. Η διαφορά ανάμεσα στην καλύτερη μόνωση και το αλουμίνιο είναι περίπου τέσσερις τάξεις μεγέθους — γι' αυτό η διακοπή του θερμογέφυρα στο προφίλ κάνει μεγαλύτερη διαφορά από λίγα χιλιοστά του βατ στον πυρήνα.

Τι σημαίνει ακριβώς «δηλωμένη λ κατά EN 13165»

Το Παράρτημα C του EN 13165 δεν ζητά την τιμή του νωπού πάνελ, αλλά τη μέση σταθμισμένη ως προς τον χρόνο λ για 25 χρόνια — τιμή που, λόγω της μορφής της καμπύλης, επιτυγχάνεται μετά από περίπου 8 χρόνια λειτουργίας στα πάνελ με ανοιχτή διάχυση ατμών· ενώ σε πάνελ με πυκνή διάχυση ατμών των 30 mm, ο ίδιος μέσος όρος επιτυγχάνεται μόλις γύρω στο 12ο έτος. Οι δρόμοι προς αυτήν είναι δύο:

  • Μέθοδος της σταθερής προσαύξησης. Μετράται η αρχική λ στους 10 °C και σε αυτήν προστίθεται μια σταθερή προσαύξηση, που εξαρτάται από το διογκωτικό αέριο, το πάχος και την πυκνότητα διάχυσης της επένδυσης. Για προϊόντα με πεντάνιο και επένδυση ανοιχτής διάχυσης κάτω από 80 mm, η προσαύξηση είναι 5,8 mW/(m·K)· στο εύρος 80–120 mm πέφτει στα 4,8, ενώ στα 120 mm — στα 3,8, καθώς το παχύτερο πάνελ γερνάει πιο αργά. Στις επενδύσεις με πυκνή διάχυση, η προσαύξηση είναι πολύ μικρή. Πριν από αυτό, το πάνελ πρέπει να περάσει δοκιμή κανονικότητας: ένας πυρήνας 20 mm χωρίς επένδυση διατηρείται 21 ημέρες στους 70 °C και η λ δεν πρέπει να αυξηθεί περισσότερο από 6,0 mW/(m·K) για προϊόντα με πεντάνιο.
  • Μέθοδος της επιταχυνόμενης γήρανσης. Ολόκληρο το προϊόν, μαζί με τις επενδύσεις, διατηρείται 175 ημέρες (25 εβδομάδες) στους 70 °C, μετά την πάροδο των οποίων μετράται η λ και σε αυτήν προστίθεται μια προστατευτική προσαύξηση. Αυτή μπορεί να μειωθεί ή να μηδενιστεί, εφόσον ξεχωριστή «δοκιμή επιτάχυνσης» αποδείξει ότι οι 70 °C επιταχύνουν επαρκώς τη διαδικασία — ωστόσο ο μηδενισμός επιτρέπεται μόνο σε πάνελ ανοιχτής διάχυσης.

Και στους δύο δρόμους προστίθεται στατιστική επεξεργασία και η τιμή στρογγυλοποιείται προς τα πάνω στο πλησιέστερο 1,0 mW/(m·K) — γι' αυτό και τα τεχνικά φύλλα δείχνουν στρογγυλούς αριθμούς όπως 0,023, 0,026 ή 0,028.

Τα στοιχεία από την πράξη είναι ενδεικτικά. Σε έρευνα της Huntsman πάνω σε οκτώ ευρωπαϊκά πάνελ με πεντάνιο από τέσσερις κατασκευαστές, η αρχική λ κυμαίνεται μεταξύ 20 και 24 mW/(m·K) με μέσο όρο λίγο πάνω από 22. Με τη μέθοδο της σταθερής προσαύξησης, οι δηλωμένες τιμές διαμορφώνονται στα 25–30 mW/(m·K) για τα πάνελ ανοιχτής διάχυσης και 23–25 για τα πάνελ πυκνής διάχυσης· με τη μέθοδο της επιταχυνόμενης γήρανσης, τα ίδια πάνελ δίνουν 25–28 και 23–25. Δηλαδή η γήρανση «τρώει» μεταξύ 1 και 8 χιλιοστών του Watt — η διαφορά ανάμεσα σε μια εξαιρετική και μια απλώς καλή μόνωση. Για τον αγοραστή ενός σπιτιού, αυτό σημαίνει ένα πράγμα: ο αριθμός στην ετικέτα ήδη περιλαμβάνει τα επόμενα 25 χρόνια, οπότε μην αντιμετωπίζετε το πάνελ σαν κάτι που θα χειροτερέψει σε σχέση με το δηλωμένο.

Μετρήσεις της Huntsman σε οκτώ ευρωπαϊκά πάνελ με πεντάνιο: η αρχική λ είναι 20–24 mW/(m·K), ενώ η δηλωμένη κατά EN 13165 διαμορφώνεται στα 23–25 για τα πάνελ πυκνής διάχυσης και 25–30 για τα πάνελ ανοιχτής διάχυσης. Συγκρίνετε πάντα δηλωμένη με δηλωμένη τιμή.
Μετρήσεις της Huntsman σε οκτώ ευρωπαϊκά πάνελ με πεντάνιο: η αρχική λ είναι 20–24 mW/(m·K), ενώ η δηλωμένη κατά EN 13165 διαμορφώνεται στα 23–25 για τα πάνελ πυκνής διάχυσης και 25–30 για τα πάνελ ανοιχτής διάχυσης. Συγκρίνετε πάντα δηλωμένη με δηλωμένη τιμή.

Γιατί αυτό έχει σημασία όταν κρατάτε δύο τεχνικά φύλλα

Να η παγίδα. Το XPS επίσης γερνάει και επίσης δηλώνει γερασμένη τιμή («μετά από 25 χρόνια»), αλλά σε αυτό η επίδραση είναι πολύ μικρότερη. Το EPS δεν γερνάει θερμικά καθόλου, γιατί στα κύτταρά του δεν υπάρχει πια πτητικό διογκωτικό αέριο: είναι γεμάτα με αέρα και δεν υπάρχει τίποτα να αντικατασταθεί.

Επομένως, αν συγκρίνετε την αρχική λ μιας πλάκας PUR με τη δηλωμένη λ μιας πλάκας EPS, συγκρίνετε δύο διαφορετικές στιγμές από τη ζωή των υλικών. Η σωστή σύγκριση είναι δηλωμένη με δηλωμένη — και εξακολουθεί να είναι υπέρ της πολυουρεθάνης, αλλά με μικρότερο προβάδισμα από αυτό που φαίνεται στο διαφημιστικό φυλλάδιο. Έναν οργανωμένο πίνακα με τους συντελεστές όλων των υλικών που περιλαμβάνονται σε μια πόρτα θα βρείτε στα τεχνικά χαρακτηριστικά των υλικών.

Οι επενδύσεις: όχι συσκευασία, αλλά μέρος του προϊόντος

Αν το αέριο διαφεύγει μέσω της επιφάνειας, η επιφάνεια είναι καθοριστική — γι' αυτό οι πλάκες PIR παράγονται ανάμεσα σε δύο επενδύσεις και το είδος τους καταγράφεται στη δήλωση. Το μέγεθος φαίνεται από τις ίδιες τις προσθήκες κατά EN 13165: μια διαπνεόμενη πλάκα κάτω από 80 mm λαμβάνει 5,8 mW/(m·K), ενώ σε μια αδιαπέραστη επένδυση η προσθήκη είναι πολύ μικρή. Γι' αυτό ο ίδιος αφρός δηλώνεται με 23–25 mW/(m·K) με φύλλο αλουμινίου και με 25–30 mW/(m·K) με πέπλο — με απολύτως την ίδια χημική σύσταση.

  • Φύλλο αλουμινίου. Διαπνοϊκά αδιαπέραστο· επιβραδύνει τόσο την έξοδο του διογκωτικού αερίου όσο και την είσοδο του αέρα, και λειτουργεί ως φραγμός υδρατμών. Δεν δέχεται απευθείας άσφαλτο.
  • Υαλοπέπλο, ασφαλτούχο πέπλο, χαρτί κραφτ. Διαπνεόμενα — υψηλότερη δηλωμένη λ, αλλά δέχονται θερμοκολλημένες στεγανοποιήσεις και σοβάδες. Η επένδυση επιλέγεται ανάλογα με το γειτονικό στρώμα, όχι ανάλογα με τη μόνωση.

Ο κανόνας: μην συγκρίνετε ποτέ τη λ δύο πλακών χωρίς να συγκρίνετε τις επενδύσεις τους — και να θυμάστε ότι κάθε τομή είναι διαπνεόμενη.

Φωτιά και καπνός: η ειλικρινής εκδοχή

Εδώ λέγονται οι περισσότερες ανοησίες. Η πολυουρεθάνη είναι οργανικό υλικό και καίγεται. Η PU Europe αναφέρει ότι οι συνηθισμένες πλάκες PUR/PIR κατά EN 13501-1 κατατάσσονται από C-s2,d0 έως F — ανάλογα με τη σύνθεση και την επένδυση. Κανένα από τα τρία υλικά εδώ δεν είναι άκαυστο: το XPS και το EPS συνήθως ανήκουν επίσης στην κλάση E. Οι κλάσεις A1/A2 επιτυγχάνονται από πετροβάμβακα και αφρώδες γυαλί, όχι από υδρογονανθρακικούς αφρούς.

Τι κερδίζει λοιπόν κανείς με το PIR; Τρία συγκεκριμένα πράγματα:

  • Απανθράκωση. Σε περίπτωση φωτιάς, οι ισοκυανουρικοί δακτύλιοι σχηματίζουν ένα σκληρό απανθρακωμένο στρώμα που επιβραδύνει τη διείσδυση της φλόγας προς τα μέσα. Η πολυστερίνη, αντίθετα, λιώνει και υποχωρεί.
  • Χαμηλότερη έκλυση θερμότητας. Συγκριτικές μελέτες δείχνουν χαμηλότερη μέγιστη θερμική απόδοση και καλύτερη θερμική σταθερότητα στο PIR σε σχέση με το PUR.
  • Καλύτερη κλάση σε σύστημα. Γι' αυτό τα sandwich panels με πυρήνα PIR και χαλύβδινες όψεις κατά EN 14509 ανεβαίνουν στην κλάση B. Εδώ οι πηγές διαφωνούν και αξίζει να το γνωρίζετε: η PU Europe γράφει ότι τα μεταλλικά sandwich panels με πυρήνα PUR/PIR «μπορούν να φτάσουν στο B-s2,d0», ενώ αρκετοί κατασκευαστές δηλώνουν B-s1,d0 για συγκεκριμένα πάνελ. Ελέγχετε τη δήλωση επιδόσεων του ίδιου του πάνελ, όχι τον γενικό ισχυρισμό.

Και ο καπνός είναι ο πραγματικός κίνδυνος. Κατά την καύση οι αφροί εκλύουν πυκνό καπνό, μονοξείδιο του άνθρακα και υδροκυάνιο — το άζωτο στο μόριο δεν έχει πού αλλού να πάει. Από εδώ προκύπτουν δύο κανόνες: η κλάση πυραντίστασης ισχύει για το προϊόν με τη δική του επένδυση και στη δική του τοποθέτηση, όχι για τον αφρό αυτόν καθαυτόν· και μια μεγάλη ακάλυπτη επιφάνεια απροστάτευτου αφρού σε χώρο διαβίωσης είναι κακή ιδέα, ανεξάρτητα από το πιστοποιητικό.

Θερμοκρασία, σταθερότητα, νερό και αντοχή

Εδώ οι πηγές διαφωνούν περισσότερο απ' όσο θα θέλαμε, γι' αυτό δημοσιεύουμε τα εύρη όπως ακριβώς είναι.

  • Θερμοκρασία λειτουργίας. Το κρύο δεν αποτελεί περιορισμό για τον αφρό. Το άνω όριο είναι αμφιλεγόμενο και εδώ έχει σημασία ποιος μιλάει: η PU Europe δίνει στα PUR και PIR το ίδιο όριο — από −30 έως +90 °C σε συνεχή χρήση και έως 250 °C για σύντομο διάστημα, ενώ οι κατάλογοι κατασκευαστών διαχωρίζουν τα δύο (+80…+110 °C για PUR, περίπου +120 °C για PIR). Η χημεία υποστηρίζει την κατεύθυνση — η ισοκυανουρική δομή διασπάται πάνω από 200 °C, η ουρεθάνη από 100–110 °C — αλλά τα συγκεκριμένα νούμερα είναι εταιρικά, όχι πρότυπα. Το XPS «τελειώνει» στους +70…+75 °C, το EPS γύρω στους +75…+80 °C.
  • Αντοχή σε θλίψη. Κατά EN 826 στο 10% παραμόρφωσης: οι δομικές πλάκες κυμαίνονται συνήθως στα 100–200 kPa — για τοίχους και στέγες γύρω στα 100 kPa, για δάπεδα 120–150, ενισχυμένες 150–200. Ως υλικό, το PUR/PIR καλύπτει πολύ ευρύτερο φάσμα: ανάλογα με την πυκνότητα, από 40 έως 900 kPa. Οι συνήθεις κλάσεις XPS στην αγορά είναι 200–700 kPa, οπότε σε ίσα πάχη και συνηθισμένα προϊόντα η πολυουρεθάνη υστερεί σε αντοχή θλίψης.
  • Νερό. Το EN 13165 δηλώνει κιλά ανά τετραγωνικό μέτρο (WS(P) και WL(T)), όχι ποσοστά — γι' αυτό τα νούμερα φαίνονται μη συγκρίσιμα με αυτά της πολυστερίνης. Σε ογκομετρικά ποσοστά, η PU Europe δίνει για PIR με ορυκτό πέπλο περίπου 1,3% στην 28ήμερη εμβάπτιση κατά EN 12087, περίπου 6% στη δοκιμή διάχυσης κατά EN 12088 και 2–7% για μη επενδεδυμένο αφρό μετά από κύκλους κατάψυξης. Έναντι του XPS με ≤0,7% (εμβάπτιση) και 1–3% (διάχυση), η εικόνα είναι ξεκάθαρη: στην απορρόφηση νερού το XPS υπερτερεί του PIR, με το EPS στο 2–4% να έρχεται τρίτο.
  • Διαστασιακή σταθερότητα και UV. Το θερμοσκληρυνόμενο δίκτυο δεν λιώνει ούτε παραμορφώνεται με τον χρόνο, γι' αυτό το PIR αντέχει σε καυτή άσφαλτο, ενώ η πολυστερίνη όχι. Ο ήλιος όμως φθείρει και τα τρία υλικά: οι πλάκες πρέπει να διατηρούνται σκεπασμένες και να επενδύονται έγκαιρα.

Sandwich panels: εκεί όπου η πολυουρεθάνη είναι στο στοιχείο της

Το υλικό είναι πρακτικά αναντικατάστατο στα μεταλλικά sandwich panels κατά EN 14509: πυρήνας από PUR/PIR με λ περίπου 0,020–0,023 W/(m·K) βάσει καταλόγων, ανάμεσα σε δύο διαμορφωμένες χαλύβδινες όψεις — μόνωση, κατασκευή και έτοιμη πρόσοψη σε ένα στοιχείο. Για τις ψυκτικές αποθήκες αυτό αποτελεί de facto πρότυπο: η συγκόλληση μεταξύ αφρού και λαμαρίνας είναι τόσο ισχυρή που το πάνελ συμπεριφέρεται σαν σύνθετη δοκός. Η ίδια λογική, σε μικρότερη κλίμακα, ισχύει και στις πόρτες: ο πυρήνας καθορίζει τη θερμομόνωση, ενώ οι όψεις — την εμφάνιση και την αντοχή.

Πώς κόβεται, επεξεργάζεται και — κυρίως — πώς κολλάει

  • Κοπή. Κοφτερό μαχαίρι για τις λεπτές πλάκες, πριόνι ή δισκοπρίονο με λεπτό δόντι για τις χοντρές. Σε αντίθεση με την πολυστερίνη, το καυτό σύρμα δεν λειτουργεί — το υλικό δεν λιώνει, αλλά ανθρακοποιείται.
  • Κόλληση. Το μεγάλο πλεονέκτημα: η πολυουρεθάνη κολλάει σχεδόν σε οτιδήποτε — ατσάλι, αλουμίνιο, ξύλο, χαρτί, μπετόν, HPL. Γι' αυτό υπάρχει καν το sandwich panel: ο αφρός είναι η κόλλα, χωρίς πρόσθετα συγκολλητικά.
  • Το ίδιο πλεονέκτημα είναι και το μειονέκτημα. Ο φρέσκος αφρός κολλάει και στα χέρια, τα εργαλεία, το τζάμι και το πλαίσιο. Πριν σκληρύνει καθαρίζεται μόνο με ειδικό διαλυτικό· αφού σκληρύνει — μόνο μηχανικά.
  • Ασφάλεια. Τα ισοκυανικά είναι ευαισθητοποιητές. Από τις 24 Αυγούστου 2023, βάσει του Κανονισμού (ΕΕ) 2020/1149, η επαγγελματική χρήση προϊόντων με άνω του 0,1% διισοκυανικά απαιτεί ολοκληρωμένη εκπαίδευση, η οποία ανανεώνεται τουλάχιστον κάθε πέντε χρόνια. Ισχύει και για τον αφρό συναρμολόγησης.

Τα τρία υλικά δίπλα-δίπλα

Η σύγκριση έχει νόημα μόνο με τους ίδιους κανόνες: δηλωμένες τιμές, ίδια πρότυπα και χωρίς να κρύβεται πού υστερεί το καθένα.

Τα τρία υλικά με τους ίδιους κανόνες και τις ίδιες μονάδες μέτρησης. Το PUR/PIR κερδίζει σε θερμική αγωγιμότητα ανά χιλιοστό και σε ανώτερη θερμοκρασία λειτουργίας· το XPS κερδίζει σε αντοχή στη θλίψη και στο νερό — μάλιστα με μεγάλη διαφορά· το EPS κερδίζει σε σταθερότητα στον χρόνο και σε τιμή για την ίδια θερμική αντίσταση. Κανένα από τα τρία δεν είναι άκαυστο.
Τα τρία υλικά με τους ίδιους κανόνες και τις ίδιες μονάδες μέτρησης. Το PUR/PIR κερδίζει σε θερμική αγωγιμότητα ανά χιλιοστό και σε ανώτερη θερμοκρασία λειτουργίας· το XPS κερδίζει σε αντοχή στη θλίψη και στο νερό — μάλιστα με μεγάλη διαφορά· το EPS κερδίζει σε σταθερότητα στον χρόνο και σε τιμή για την ίδια θερμική αντίσταση. Κανένα από τα τρία δεν είναι άκαυστο.

Πού κερδίζει το καθένα

  • Το PUR/PIR κερδίζει όταν το πάχος είναι περιορισμένο. Για την ίδια θερμική αντίσταση, η πλάκα πολυουρεθάνης είναι περίπου κατά ένα τρίτο πιο λεπτή από αντίστοιχη πολυστυρενίου. Όπου δεν υπάρχει χώρος — ρηχή στέγη, τοίχος ψυγείου, πάνελ σε φαλτσογωνιά με σταθερό πάχος — είναι η λογική επιλογή. Κερδίζει επίσης σε υψηλότερες θερμοκρασίες, ενώ σε σύστημα με άκαυστες όψεις δίνει καλύτερη κλάση πυραντίστασης.
  • Το XPS κερδίζει σε αντοχή στη θλίψη και στο νερό. Οι κλάσεις 200–700 kPa και η απορρόφηση νερού ≤0,7% κατ' όγκο σε εμβάπτιση — έναντι περίπου 1,3% στο PIR — το καθιστούν το υλικό για κάτω από τσιμεντοκονία, για περιμετρική μόνωση και για ανεστραμμένες στέγες. Οι λεπτομέρειες αναλύονται στο ξεχωριστό άρθρο για το XPS.
  • Το EPS κερδίζει σε σταθερότητα στον χρόνο και σε τιμή. Το λάμδα του δεν μεταβάλλεται, διατίθεται σε πολλές κλάσεις πυκνότητας και είναι το πιο οικονομικό σε προσόψεις με επαρκές πάχος. Οι διαφορές του με το XPS αναλύονται εδώ.

Στα διακοσμητικά πάνελ για εξωτερικές πόρτες κυριαρχεί το XPS — όχι επειδή είναι «καλύτερο» με απόλυτους όρους, αλλά επειδή στα 24–48 mm η διαφορά στο λ σε σχέση με το PIR δεν είναι καθοριστική, ενώ η αντοχή στη θλίψη και η συμπεριφορά στην υγρασία είναι. Πώς καταλήγει κανείς στη συγκεκριμένη προδιαγραφή περιγράφεται στον οδηγό επιλογής, ενώ οι συνδυασμοί επιφάνειας–πυρήνα στα υλικά.

Πώς να διαβάζετε το τεχνικό φύλλο δεδομένων

  1. Αναζητήστε το λD, όχι το «λ». Ο δείκτης D σημαίνει «δηλωμένη», δηλαδή ήδη γερασμένη τιμή σύμφωνα με το EN 13165· η «αρχική» τιμή δεν κάνει για σύγκριση.
  2. Ελέγξτε την επένδυση δίπλα στον αριθμό και το πάχος μαζί της: ο ίδιος αφρός μπορεί να βγει 0,023 ή 0,028, ενώ η λεπτότερη διαπνέουσα πλάκα γερνάει περισσότερο.
  3. Το RD είναι παράγωγο μέγεθος — πάχος διαιρεμένο με το λD, στρογγυλοποιημένο προς τα κάτω. Αν το R και το λ δεν ταιριάζουν, κάποιο από τα δύο δεν έχει δηλωθεί.
  4. Οι κωδικοί έχουν νόημα, δεν είναι κρυπτογράφημα. CS(10\Y)150 = αντοχή σε θλίψη στο 10% παραμόρφωσης, ελάχιστο 150 kPa. WS(P) και WL(T) = απορρόφηση νερού, βραχυπρόθεσμη και μακροπρόθεσμη, σε kg/m². NPD = δεν έχει δηλωθεί.
  5. Η κλάση πυραντίστασης αφορά το προϊόν, όχι τον αφρό. Κλάση C ή E σε πλάκα και κλάση B σε πάνελ μπορούν να περιγράφουν τον ίδιο πυρήνα.

Συχνά λάθη και παρανοήσεις

  • «Το PIR δεν καίγεται.» Καίγεται. Απανθρακώνεται καλύτερα, εκλύει λιγότερη θερμότητα και σε σύστημα πετυχαίνει καλύτερη κλάση — αλλά μόνη της η πλάκα είναι κλάση C ή χαμηλότερη.
  • Σύγκριση φρέσκου λ του PUR με δηλωμένο λ του EPS. Η πιο συνηθισμένη «μαγειρική» στις προσφορές. Συγκρίνετε πάντα δηλωμένο με δηλωμένο.
  • «Ο αφρός πολυουρεθάνης μονταρίσματος είναι το ίδιο πράγμα.» Χημικά — σχεδόν. Τεχνικά — όχι: διαφορετική δομή, διαφορετική κλάση, καμία δηλωμένη τιμή λ κατά EN 13165.
  • Στάνταρ πλάκα PIR υπό φορτίο. Τα 100–150 kPa δεν είναι τα 200–700 kPa μιας συνηθισμένης πλάκας XPS. Κάτω από τσιμεντοκονία ελέγχεται η κλάση CS.

Συνοπτικά: Το PUR/PIR είναι η πιο αποδοτική μόνωση και από τα τρία υλικά ανά χιλιοστό, αλλά και το μόνο στο οποίο πρέπει ρητά να ελέγξετε ποιο λάμδα διαβάζετε. Το PIR είναι PUR με υψηλότερο δείκτη ισοκυανικού — πιο σταθερό σε θερμοκρασία και καλύτερο στη φωτιά. Το XPS παραμένει πιο ανθεκτικό σε πίεση και νερό, ενώ το EPS είναι το πιο προβλέψιμο με την πάροδο του χρόνου. Η επιλογή πυρήνα για συγκεκριμένο πάνελ ξεκινά από τον πυρήνα και το πάχος και συνεχίζει στις συχνές ερωτήσεις.