EPS, birbirine yapışmış tanelerden oluşan genleştirilmiş polistirendir. Nasıl üretilir, EN 13163'e göre 60–250 sınıfları ne anlama gelir ve XPS neden suya ve yüke karşı daha üstündür.
Tek bir polimer, iki farklı yapı: birbirine yapışmış taneler ile homojen ekstrüde köpük. EPS nasıl üretilir, EN 13163 neyi belirtir, 60–250 sınıfları ne anlama gelir ve iki malzeme arasındaki gerçek sınır nerede başlar — suyla temasta.
İki beyaz levha. Birini tırnağınızla çizerseniz taneciklere ayrılır — birbirine yapışmış tanecikler bütünüdür. Diğeri pürüzsüzdür ve kesitte margarin gibi homojendir. Birincisi EPS, ikincisi XPS. Görünüşte aynıdırlar, fiyatları farklıdır ve hemen her yerde neredeyse aynı şekilde davranırlar — suyun olduğu yerler hariç.
Kısaca: EPS genleştirilmiş polistirendir — buharla şişirilip bir blok halinde kaynaştırılmış tanecikler. XPS ekstrüde polistirendir — bir nozuldan sıkılarak elde edilen kesintisiz köpük. Kimyası aynıdır, yapısı değil. Aynı ısı direnci için EPS daha ucuzdur ve cephe için tamamen yeterlidir. Levhanın yük altında kalacağı veya ıslanacağı her yerde XPS öne çıkar.
EPS, Expanded PolyStyrene — genleştirilmiş polistiren — ifadesinin kısaltmasıdır. Bulgaristan pazarında neredeyse kimse bu ismi kullanmaz: "strafor" denir. Styropor, BASF'nin tescilli markasıyken zamanla cins isim haline gelmiştir — "bant" veya "inox" ile aynı durum. "Strafor" sipariş ettiğinizde aslında EPS sipariş etmiş olursunuz, ama sınıfı hakkında hiçbir şey söylemezsiniz — oysa asıl önemli olan tam da sınıftır.
Hammadde, içinde pentan çözünmüş halde bulunan, çapı milimetrenin kesirleri kadar olan sert polistiren boncuklardır. Pentan köpürtücü ajandır — ısıtıldığında buharlaşıp boncuğu içeriden şişiren gazdır. Ortaya çıkan malzeme son derece hafiftir: yoğunluğu yaklaşık 15 kg/m³ olan bir cephe levhasında, polistirenin kendi yoğunluğu yaklaşık 1050 kg/m³ olduğundan, polimer hacmin yüzde ikisinden azını kaplar. Geriye kalan yaklaşık %98'i durgun havadır. İzolasyonu sağlayan tam da bu havadır; polistiren sadece onu yerinde tutan iskelettir.
XPS tamamen farklı bir yoldan geçer. Polistiren bir ekstrüderde eritilir, eriyiğe basınç altında köpürtücü gaz enjekte edilir ve karışım geniş bir nozuldan sıkılarak dışarı çıkarken atmosferik basınçta köpürür. Ortaya kalibre edilip profillenen kesintisiz bir köpük şeridi çıkar. Tanecik yoktur, kaynaşma yoktur — tek parça bir döküm vardır.
Her iki malzeme de "kapalı hücreli" olarak tanımlanır ve bu, hücrelerin kendisi için doğrudur. Fark hücrenin üstündeki seviyededir. EPS'de tanecikler yüzeylerinden kaynaşmıştır, ancak aralarında tanecikler arası boşluklar — sınırlar boyunca uzanan mikroskobik kanallar — kalır. Hücre kapalıdır; taneciklerin arasındaki sınır değil. XPS'de böyle sınırlar yoktur. Aşağıdaki tablonun neredeyse tamamı bununla açıklanır: EPS neden daha fazla su emer, neden daha fazla buhar geçirir ve XPS neden toprağa gömdüğünüz malzeme olur. Sadece ekstrüde versiyona daha ayrıntılı bir bakış arıyorsanız, XPS hakkındaki ayrı yazıya göz atabilirsiniz.
EPS, EN 13163 standardına, XPS ise EN 13164 standardına göre beyan edilir. Her ikisi de uyumlaştırılmış standartlardır: levha CE işareti ve tüm beyan edilen değerleri içeren bir tanım koduyla birlikte piyasaya sunulur. Seri ürünlerden iki gerçek kod:
L, W ve T uzunluk, genişlik ve kalınlık toleranslarıdır, S dikliktir, P — düzlemselliktir, DS — boyutsal kararlılıktır (normal koşullarda veya 70 °C ve %90 nem altında), CS(10) — %10 deformasyondaki gerilmedir, BS — eğilme dayanımıdır, TR — yüzeylere dik çekme dayanımıdır, WL(T) — daldırmayla su emmedir, WD(V) — difüzyonla su emmedir, MU — su buharı difüzyon direncidir.
İlk koddan neyin eksik olduğuna dikkat edin. Cephe EPS levhası ne WL(T), ne WD(V), ne de µ değerini beyan eder — teknik föyünde bu satırlarda NPD (belirlenmiş performans yok) yazar. XPS levhası ise üçünü de beyan eder. Ama sizin için bu bedava bir bilgidir: su emme satırındaki bir boşluk, o levhanın suda kalmak için tasarlanmadığını size söyler.
EPS etrafındaki en yaygın yanlış anlama budur. EPS 100'deki rakam kg/m³ cinsinden yoğunluk değildir ve kalınlık da değildir — o, %10 deformasyondaki basınç gerilmesinin kilopaskal cinsinden değeridir. EPS 100, %10 sıkışmada 100 kPa'ya dayanır, EPS 200 ise bunun iki katına. Bu numaralar EUMEPS'in bir kuralıdır, EN 13163'ün kendi tanımı değildir (o, tüm kodlardan oluşan dizedir). EUMEPS, belirli bir uygulamaya özgü olmayan beş "standart" tip tanımlar — EPS 60, 100, 150, 200 ve 250. Ara tipler de kullanımdadır: EPS 30, 50, 70, 80, 90, 120 ve özel uygulamalar için EPS 500'e kadar.

Yoğunluk sınıfla birlikte artar: gerçek cephe levhaları CS(10) 70–80 kPa'da yaklaşık 13,5–16 kg/m³'tür, EPS 150 için 23–28 kg/m³'tür, ve 30 kg/m³ artık EPS 200 sınıfıdır. Birçok cephe levhası zaten CS(10) değerini hiç beyan etmez — sadece TR ve BS'yi beyan eder — çünkü cephede kimse levhaların üzerine basmaz.
Sahada işe yarayan bir ayrıntı: EUMEPS, levhanın en az bir kenarına uygulanan bir renk kodlaması benimsemiştir — EPS 60 iki mavi çizgiyle, EPS 80 turuncu çizgiyle, EPS 100 siyah çizgiyle, EPS 150 sarı çizgiyle, EPS 200 iki siyah çizgiyle işaretlenir. Ek bir kırmızı çizgi alev geciktirici içerdiğini gösterir — alev geciktiricisiz EPS ise test edilmeden Euroclass F sınıfındadır.
Döşemelerde sık yapılan hata: CS(10), izin verilen çalışma yükü değildir. Bu, kısa süreli bir test sırasında %10 deformasyondaki gerilmedir. Kalıcı yükler için ayrı bir değer beyan edilir — EN 1606'ya göre basınç altında sünme CC. Cephe EPS levhaları genellikle tam da bu satırda NPD yazar, döşeme şapı altındaki XPS levhaları ise bu değeri beyan eder.
EPS'nin ısı iletkenliği sabit bir değer değildir. EUMEPS verilerine göre beyan edilen değer EPS 60 için 0,038 W/(m·K)'den EPS 200 ve 250 için 0,034'e kadar değişir; beyaz EPS için 8–55 kg/m³ aralığında λ ile hacimsel yoğunluk arasında kanıtlanmış bir ilişki vardır. "Straforun λ değeri 0,038'dir" cümlesi, hangi sınıftan bahsedildiği belirtilmeden eksiktir.
EN 13164'e göre XPS, sınıfa ve kalınlığa bağlı olarak 0,030–0,038 W/(m·K) aralığında beyan edilir; olağan cephe ve temel/soket levhaları için bu değer 0,033–0,035'tir. Kodunu alıntıladığımız gerçek levha, 20–60 mm kalınlıklar için 0,033, 60 mm üzeri için 0,034 beyan etmekte ve açıkça "25 yıl sonra" ibaresini eklemektedir. Bu dikkat çekicidir: XPS yaşlandırılmış bir değer beyan eder, çünkü hücrelerindeki köpürtücü gaz zamanla havayla yer değiştirir. 1 Ocak 2020'den itibaren AB'nin florlu sera gazları yönetmeliği, küresel ısınma potansiyeli 150'nin üzerindeki HFC'lerin XPS'te kullanımını yasakladı ve üreticiler CO₂ ve HFO'ya geçti. EPS'nin kaybedecek bir şeyi yoktur: hücreleri, dinlendirme silosundan itibaren havayla doludur, bu yüzden λ zamanla kaymaz. İki malzeme "bugün" değil, 25. yılda karşılaştırılır — ve tam da bu yüzden kataloglardaki fark beklediğinizden daha küçüktür.
Milimetre cinsinden: R = 1,0 m²·K/W için 33 mm XPS veya 38 mm beyaz EPS 60 gereklidir — üstelik 0,033 değeri XPS'in en ince levhaları için geçerlidir, yani XPS için en avantajlı senaryodur. Beş milimetre — koca bir bloğun cephesinde bu para demektir, temelde ise ciddi bir argüman değildir.
Bu kadar hafif bir malzemede ısı geçişinin bir kısmı polimer veya hava üzerinden değil, hücreler arasında ısıl radyasyon yoluyla gerçekleşir. Malzemeye katılan grafit, kızılötesi ışınımın bir kısmını emer ve yansıtır; böylece bu kanal kısmen kapanır — gri rengin sebebi budur. Üreticiler "%20'ye varan" daha iyi izolasyon reklamı yapar, ama aynı yoğunlukta fark yaklaşık %13–15'tir: 15 kg/m³'te grafitli EPS ≤0,032 W/(m·K) verirken beyaz EPS ≥0,037 verir. Beyan edilen değerler CS(10) 70 kPa'da 0,031, EPS 100 ve 150'de 0,030'dur — yani 0,030–0,032 aralığı.
Demek ki 15 kg/m³'teki grafitli EPS, λ açısından zaten XPS'ten daha iyidir — EPS fiyatına ek bir bedelle, ama XPS'in su ve yük karşısındaki avantajlarından hiçbirine sahip olmadan. Grafitin de bir bedeli vardır: gri levha doğrudan güneş ışığında çok ısınır. Üreticiler açıkça UV'ye maruz bırakılmamasını ve gölgelik altında çalışılmasını yazar, aksi halde levhalar deforme olur ve alt yüzeye yapışma zarar görür.

Standartlar su emmeyi iki yöntemle test eder. EN 12087 (yöntem 2A) numuneyi 28 gün boyunca tamamen suya batırır ve hacimce yüzde olarak daldırmayla su emme değeri WL(T)'yi verir. EN 12088 nem gradyanı altında difüzyon yoluyla su alımını ölçer ve WD(V) değerini verir. Her ikisi de 2019'da EN ISO 16535 ve EN ISO 16536 lehine yürürlükten kaldırılmıştır, ancak teknik föyler hâlâ eski numaraları kullanmaktadır.
Gerçek beyanlar: CS(10) 300 kPa'lık bir XPS levha, WL(T) %0,7 (hacimce) ve WD(V) %3 (hacimce) beyan eder. Bu değeri beyan eden bir cephe EPS levhası ise WL(T)4 — %4'e kadar (hacimce) — beyan eder. Yayınlanan karşılaştırmalar EPS için %2–4 (hacimce) vermektedir — ve beklenenin aksine bu, yoğunluğu takip etmez: ölçülen bir EPS 100, EPS 200'den daha fazla su emer. XPS ≤%0,7 (hacimce) beyan eder ki bu, EN 13164'ün beyan edilmesine izin verdiği en düşük seviyedir; gerçekte ölçülen değer daha da düşüktür. Sebep, tanecikler arası boşluklardır. Buhar geçirgenliği de aynı mantığı izler: EPS'nin tablo değeri olan µ faktörü EPS 30'dan EPS 80'e kadar tiplerde 20–40, EPS 90'dan EPS 150'ye kadar 30–70 ve EPS 200'den yukarısı için 40–100 iken, XPS 50–150 beyan eder; ISO 10456, XPS için 150 ve EPS için 60 değerini tablolaştırır, 250'ye kadar olan aralık ise ISO'dan değil sektörün çevresel beyanından gelir. EPS daha çok "nefes alır" — dışarıda kuruması gereken bir cephe için avantaj, toprağa gömülen bir levha için dezavantaj.
Müşteriyi ikna eden rakam ise üçüncüsüdür. ISO 10456'ya göre ısı iletkenliği nem içeriğiyle birlikte artar, hem de hızlı bir şekilde. Beyan edilen λ değeri 0,036 W/(m·K) olan bir malzeme için: %1 (hacimce) suda 0,037'ye; %2'de — 0,039'a; %3'te — 0,041'e; %5'te — 0,044'e; %10'da — 0,054'e çıkar. Basitçe söylersek: %5 hacimce su emmiş EPS, λ 0,044 ile çalışır — kuru halinden %20'den fazla daha kötü. XPS ise %0,7'de pratik olarak hiç değişmez. EUMEPS ayrıca yeniden hesaplama katsayılarını da yayınlar: WL(T)5 seviyesindeki bir levha, drenajlı bir yapıda 1,11 ile, drenajsız bir yapıda ise 1,22 ile çarpılır; WL(T)1 seviyesindeki bir levha ise sadece 1,02 ve 1,04 ile çarpılır.
Sonuç şu: toprak seviyesinin üstünde, sıva altında EPS su almaz ve bu konu sorun teşkil etmez. Toprak altında, döşeme altında ve ters çatıda ise sorun teşkil eder — ve orada EPS yanlış malzemedir.

Basınç. EPS'nin standart tipleri 60–250 kPa aralığını kapsar, özel tipler ise 500'e kadar çıkar. Piyasadaki olağan XPS sınıfları 200, 300, 500 ve 700 kPa'dır. Aralıklar örtüşmektedir — fark, XPS'te yüksek sınıfların rutin olması, EPS'te ise özel sipariş gerektirmesidir.
Don. Dona dayanıklılık EN 12091'e göre test edilir — −20 °C'de kuru halden +20 °C'de ıslak hale 300 döngü — ve yalnızca malzemenin sıfır derece geçişlerinde sürekli suda kaldığı yerlerde gereklidir. Ölçümler, yoğunluğu 20 kg/m³'ün üzerinde ve eğilme dayanımı en az 150 kPa olan EPS'nin bu döngülerle bozulmadığını göstermektedir; don izolasyonu için 22 kg/m³ ve üzeri önerilir. Sonuç: 15 kg/m³'teki cephe EPS 70, bu uygulama için bir levha değildir — EPS dona dayanmadığı için değil, bu sınıf dayanmadığı için.
Boyutlar ve sıcaklık. Standart tipler %0,5 DS(N) boyutsal kararlılık beyan eder, artı 70 °C ve yüksek nemdeki davranış için DS(70,90) veya DS(70,-); EPS kalıplandıktan sonra minimal düzeyde büzülmeye devam eder, bu yüzden blokların dinlendirilmesi gereksiz bir adım değildir. EUMEPS, −180 ile +80 °C arasında bir uygulama aralığı verir; alt sınır mekanik özelliklerin kriyojenik testlerinden gelir — bu, hayatta kalmayı tanımlar, optimum çalışmayı değil. Üst sınır ise gerçektir: 80 °C üzerinde malzeme yumuşar, büzülür ve sonunda erir; yük altında ise bu tavan daha da düşer — üreticiler 70 °C'de DLT beyan eder. XPS, −50 °C ile +75 °C arasında çalışır — aynı büyüklük mertebesindedir, bu yüzden sıcaklık nadiren seçim kriteridir.
Avrupa'daki EPS üretiminin yaklaşık %75'i inşaat sektörüne, esas olarak ısı yalıtımına gitmektedir: büyük kuru alanlar için EPS, hem fiyat hem de ağırlık açısından doğru malzemedir. EPS'nin yeri: ETICS cepheler, koruyucu tabaka altındaki çatılar, iç izolasyon, duvar örgüsündeki boşluklar ve yüke göre sınıfı seçilmiş döşemeler, ayrıca inşaat dışında — ambalajlar, jeofoam, kalıplanmış parçalar, hafif panel çekirdekleri. XPS'in yeri: temel/soket, sıfır kotu altındaki çevre izolasyonu, ters çatı, şap altı ve beton döşeme altı, otopark döşemeleri, soğuk depolar, havuzlar — yani yük altında olan veya ıslak olan her yer.

Giriş kapıları için dekoratif panellerde mantık aynıdır, ancak çekirdek iki yüzey arasında kapsüle edilmiştir ve ne yağmuru ne de zemin nemini görür — bu yüzden orada seçim başka kriterlere göre yapılır: kalınlık, profil falzı ve tutunma dayanımı. Bu konu çekirdek ve panel kalınlığı hakkındaki yazıda ele alınmıştır, malzemelerin özet katsayıları ise teknik parametreler sayfasındadır. Bulgar bir üreticiden sipariş üzerine üretilen paneller, tam da bu farkı göz önünde bulundurularak birleştirilir.

Rakamlar pazara göre değişir: yayınlanan karşılaştırmalar aynı para için EPS'ye yaklaşık %10–30 daha fazla ısı direnci vermektedir; bazı pazarlarda ise XPS levha hacim başına yaklaşık iki kat daha pahalıdır. Yön hiç değişmez — aynı R değeri için EPS daha az maliyet çıkarır. Bu yüzden koca blokların cepheleri EPS ile yapılır, XPS ise alternatifi olmayan metreler için saklanır: kuru bir cephede XPS fiyatı ödemek faydasız bir masraftır, temelde EPS'den tasarruf etmek ise duvardaki nemle geri ödenir.
Polistiren organik bir malzemedir ve yanar: yanma ısısı 40 MJ/kg'dır, ya da yoğunluğa bağlı olarak 400–2000 MJ/m³. Ancak yangın yüküne katkısı, malzemenin bu kadar hafif olması nedeniyle sınırlıdır. 80 °C üzerinde EPS yumuşar, büzülür ve erir; eriyikten yanabilir gazlar açığa çıkar. Erimiş EPS genellikle bir kıvılcım veya için için yanan bir sigaradan tutuşmaz, ama küçük bir alev, alev geciktirici içermeyen standart EPS'yi anında tutuşturur. EUMEPS verilerine göre, ASTM D 1929'a göre ölçülen değerlerde, sürekli alevle tutuşma standart EPS için 360 °C'de, alev geciktiricili tip için 370 °C'de gerçekleşir; eriyiğin kendiliğinden tutuşması ise 450 °C'de meydana gelir.
Alev geciktiriciyle EPS, XPS'in de beyan ettiği aynı sınıf olan EN 13501-1'e göre E sınıfına ulaşır. 2015'e kadar kullanılan alev geciktirici, siklo-alifatik organobrom bileşiği olan HBCD'ydi; bu madde, Stockholm Sözleşmesi kapsamında kalıcı organik kirletici olarak ve REACH kapsamında Ağustos 2015'ten itibaren yasaklanmıştır ve yerini, polistiren ile bromlanmış polibutadienin blok kopolimeri olan polimerik alev geciktirici PolyFR almıştır. İki açıklama sahada tartışmaları önler: E sınıfı levhaya aittir, yapıya değil (montaj EN 13823 ve EN ISO 11925-2'ye göre kanıtlanır), bina yüksekliği ve yangın bölmeleri gereksinimleri ise ulusal düzenlemelere tabidir.
EPS yaklaşık %98 hava olduğundan, geri dönüşümdeki asıl maliyet malzemenin kendisi değil, taşımadır — bu yüzden toplanan EPS sahada sıkıştırılır. Temiz EPS mekanik olarak (en az enerji tüketen yöntem) geri dönüştürülür ve üretime geri döndürülür. EUMEPS'in 2021 raporuna göre Avrupa'da toplam EPS atık geri dönüşüm oranı %30'dur, ama bu rakamın arkasında iki çok farklı gerçeklik yatar: ambalajlarda %38, inşaat EPS'sinde ise sadece %10. Balık kasaları gibi ayrı akışlarda Hollanda %90'a ulaşmaktadır. HBCD içeren eski levhalar, PolyStyreneLoop gibi programların oluşturulduğu ayrı bir sorundur. 3 Temmuz 2021'den itibaren AB'de, kapak ve kapaklarıyla birlikte EPS gıda kapları, bardaklar ve içecek kaplarının piyasaya sürülmesi yasaklanmıştır.
Aklınızda kalması gereken: EPS ve XPS aynı polimerin farklı yapılarıdır — tanecikler mi, homojen köpük mü — ve tüm fark buradan gelir. Kuru cephe ve büyük alanlar için EPS, yük altındaki veya ıslak olan her şey için XPS. Ve hangi EPS sınıfından bahsettiğinizi belirtmeden asla λ karşılaştırması yapmayın.
Belirli bir yapı için malzeme seçiyorsanız, malzemelere ve seçim yaklaşımına göz atın, kataloğu inceleyin veya bir talep gönderin — "EPS mi, XPS mi" sorusunun cevabı neredeyse her zaman levhanın tam olarak nereye yerleştirileceğinde gizlidir.