Mi az az EPS, és miben különbözik az XPS-től

Az EPS összetapadt gyöngyökből álló expandált polisztirol. Hogyan készül, mit jelentenek az EN 13163 szerinti 60–250 osztályok, és miért jobb az XPS víznél és terhelésnél.

Egy polimer, két szerkezet: összetapadt gyöngyök a homogén extrudált habbal szemben. Hogyan készül az EPS, mit ír elő az EN 13163, mit jelentenek a 60–250 osztályok, és hol húzódik a valódi határvonal a két anyag között — a víznél.

Két fehér lap. Az egyiket, ha körömmel megkarcolod, morzsákra hullik szét — összeragasztott gyöngyökből áll. A másik sima, és a metszetében olyan homogén, mint a margarin. Az első EPS, a második XPS. Egyformán néznek ki, más az áruk, és szinte mindenhol egyformán viselkednek — kivéve ott, ahol víz van.

Röviden: Az EPS expandált (habosított) polisztirol — gőzzel felfújt és tömbbé összeragasztott gyöngyök. Az XPS extrudált polisztirol — egybefüggő hab, amelyet fúvókán préselnek ki. A kémia ugyanaz; a szerkezet nem. Az EPS olcsóbb ugyanolyan hőszigetelési értékhez, és homlokzatra tökéletesen megfelel. Az XPS mindenhol nyer, ahol a lemez terhelésnek vagy nedvességnek van kitéve.

Mi is valójában az EPS

Az EPS az Expanded PolyStyrene rövidítése — expandált polisztirol. A bolgár piacon szinte senki nem így nevezi: „sztiropornak” hívják. A Styropor a BASF bejegyzett márkaneve, amely köznévvé vált — ugyanaz az eset, mint a „bond” vagy az „inox”. Amikor „sztiroport” rendelsz, valójában EPS-t rendelsz, de ez semmit nem mond az anyag osztályáról — pedig pont az osztály az, ami számít.

Az alapanyag polisztirol gyöngyök: milliméter töredéknyi átmérőjű kemény szemcsék, amelyekben pentán van feloldva. A pentán a habosítószer — olyan gáz, amely hő hatására elpárolog, és belülről felfújja a szemcsét. A végtermék rendkívül könnyű: egy homlokzati lemez esetében, ahol a sűrűség körülbelül 15 kg/m³, magának a polisztirolnak a sűrűsége pedig körülbelül 1050 kg/m³, a polimer a térfogat kevesebb mint két százalékát teszi ki. A fennmaradó közel 98% mozdulatlan levegő. Éppen a levegő szigetel; a polisztirol csak a vázat adja, amely a helyén tartja.

A gyártás négy lépésben

  1. Előhabosítás. A gyöngyöket gőzzel öntik le, a pentán elpárolog, és minden szemcse a célsűrűségtől függően kb. 40–50-szeresére dagad. Hogy mennyi gőzzel és meddig, az határozza meg a végső sűrűséget — az pedig szinte az összes többi tulajdonságot.
  2. Érlelés. A felhabosított szemcsék hálós silókban állnak órákig, akár néhány napig: a levegő befelé diffundál, és felváltja a kondenzálódott pentánt, a belső nyomás pedig kiegyenlítődik a légköri nyomással. A következmény kulcsfontosságú: az EPS cellái már azelőtt tele vannak levegővel, hogy a lemez egyáltalán létezne.
  3. Tömbformázás. Az érlelt szemcséket formába töltik, és ismét gőzzel öntik le: a felületük meglágyul, és tömbbé olvadnak össze.
  4. Vágás. A tömböt izzószálas huzallal vágják lemezekre; innen ered a jellegzetes, enyhén megolvadt él. Az alternatíva a közvetlenül kész formába történő formázás — így készülnek a csomagolóelemek és a profilírozott darabok.

Szemcse kontra extrudált hab

Az XPS egészen más úton jár. A polisztirolt extruderben megolvasztják, az olvadékba nyomás alatt habosítógázt fecskendeznek, és a keveréket egy széles fúvókán nyomják ki, amely a légköri nyomásra való kilépéskor felhabosodik. Így egy folyamatos habszalag keletkezik, amelyet kalibrálnak és profilíroznak. Nincsenek szemcsék, nincs összeragasztás — egyetlen egybefüggő öntvény jön létre.

Mindkét anyagot „zárt cellás” szerkezetűként írják le, és ez igaz is magára a cellára. A különbség egy szinttel feljebb, a cellák között van. Az EPS-nél a szemcsék a felületükön összeolvadnak, de közöttük szemcseközi rések maradnak — mikroszkopikus csatornák a szemcsehatárok mentén. A cella zárt; a szemcsék közötti határ viszont nem. Az XPS-nél ilyen határok nincsenek. Ez magyarázza szinte a teljes alábbi táblázatot: miért vesz fel több vizet az EPS, miért enged át több párát, és miért az XPS az az anyag, amit a földbe helyeznek. Ha részletesebben szeretne csak az extrudált változatról olvasni, nézze meg a külön XPS-cikket.

EN 13163 és EN 13164: két különböző „személyi igazolvány”

Az EPS az EN 13163, az XPS pedig az EN 13164 szabvány szerint kerül nyilatkozattételre. Mindkettő harmonizált szabvány: a lemez CE-jelölést és egy jelölési kódot visel, amely tartalmazza az összes deklarált jellemzőt. Két valós kód sorozatgyártású termékekből:

  • Homlokzati grafitos EPS: EPS – EN 13163 – L2 – W2 – T1 – S2 – P3 – DS(N)2 – DS(70,-)1 – BS125 – TR150 – CS(10)80
  • XPS lemez 300 kPa: XPS – EN 13164 – T1 – CS(10\Y)300 – DS(TH) – WL(T)0,7 – WD(V)3

Az L, W és T a hossz-, szélesség- és vastagságtűrés, S a derékszögesség, P — a síklapúság, DS — a méretstabilitás (normál körülmények között, illetve 70 °C és 90% páratartalom mellett), CS(10) — a feszültség 10%-os deformációnál, BS — a hajlítószilárdság, TR — a lapfelületre merőleges húzószilárdság, WL(T) — a vízfelvétel merítéssel, WD(V) — a vízfelvétel diffúzió útján, MU — a vízgőzdiffúziós ellenállás.

Figyeljen meg, mi hiányzik az első kódból. A homlokzati EPS lemez sem WL(T)-t, sem WD(V)-t, sem µ-t nem deklarál — ezeknél a soroknál a műszaki adatlapon NPD (nincs meghatározott teljesítmény) szerepel. Az XPS lemez mindhármat deklarálja. De Önnek ez ingyenes információ: egy üresen hagyott sor a vízfelvételnél azt jelzi, hogy ezt a lemezt nem vízben való elhelyezésre szánták.

EPS 60, 80, 100, 150, 200: a szám nem sűrűséget jelöl

Ez a leggyakoribb félreértés az EPS-szel kapcsolatban. Az EPS 100 jelölésben a szám nem sűrűség kg/m³-ben, és nem is vastagság — ez a nyomófeszültség 10%-os deformációnál, kilopascalban kifejezve. Az EPS 100 100 kPa terhelést bír el 10%-os összenyomódásnál, az EPS 200 pedig ennek a kétszeresét. Ezek a számok az EUMEPS által bevezetett megnevezések, nem magának az EN 13163 szabványnak a jelölése (az a teljes kódsor). Az EUMEPS öt „standard” típust határoz meg, konkrét felhasználási terület megjelölése nélkül — EPS 60, 100, 150, 200 és 250. Emellett köztes típusok is használatban vannak: EPS 30, 50, 70, 80, 90, 120, egészen az EPS 500-ig speciális alkalmazásokhoz.

Az EPS öt standard típusa. A hővezető képesség az osztállyal javul, mivel a sűrűség nő — ezért az EPS λ-értéke soha nem egyetlen szám. A köztes EPS 30, 50, 70, 80, 90 és 120 típusokat is ugyanolyan gyakran használják.
Az EPS öt standard típusa. A hővezető képesség az osztállyal javul, mivel a sűrűség nő — ezért az EPS λ-értéke soha nem egyetlen szám. A köztes EPS 30, 50, 70, 80, 90 és 120 típusokat is ugyanolyan gyakran használják.

A sűrűség a osztállyal együtt nő: a valódi homlokzati lapok sűrűsége körülbelül 13,5–16 kg/m³ CS(10) 70–80 kPa mellett, az EPS 150 esetében 23–28 kg/m³, a 30 kg/m³ pedig már EPS 200-nak felel meg. Sok homlokzati lap egyébként egyáltalán nem deklarálja a CS(10) értéket — csak a TR-t és a BS-t —, mivel a homlokzaton senki nem lép rá ezekre.

Gyakorlati apróság a kivitelezéshez: az EUMEPS elfogadott egy színkódolást, amelyet legalább a lap egyik élén feltüntetnek — az EPS 60 két kék csíkkal, az EPS 80 narancssárgával, az EPS 100 feketével, az EPS 150 sárgával, az EPS 200 két fekete csíkkal jelölt. A további piros csík égésgátló adalékot jelöl — az égésgátló nélküli EPS pedig Euroclass F besorolású, vizsgálat nélkül.

Gyakori hiba padlóknál: a CS(10) nem tekinthető megengedett üzemi terhelésnek. Ez a feszültség érték, amely 10%-os deformációnál jelentkezik egy rövid vizsgálati teszt során. A tartós terheléshez külön mutatót deklarálnak — ez a nyomás alatti kúszás, azaz CC az EN 1606 szerint. Éppen ennél a paraméternél írják a homlokzati EPS lapok leggyakrabban az NPD jelölést, míg az esztrich alá szánt XPS lapok ezt ténylegesen deklarálják.

Az EPS λ-értéke: a sűrűségtől függ

Az EPS hővezető képessége nem állandó. Az EUMEPS adatai szerint a deklarált érték 0,038 W/(m·K)-tól (EPS 60) egészen 0,034-ig terjed (EPS 200 és 250), a fehér EPS esetében pedig bizonyított összefüggés van a λ-érték és a térfogatsűrűség között a 8–55 kg/m³ tartományban. A „a polisztirol λ-értéke 0,038” kijelentés hiányos mindaddig, amíg nem határozzuk meg, melyik osztályról van szó.

Az XPS az EN 13164 szerint 0,030–0,038 W/(m·K) tartományban deklarált, az osztálytól és vastagságtól függően, a szokásos homlokzati és lábazati lapok pedig 0,033–0,035 értékűek. A hivatkozott kódú valódi lap 20–60 mm vastagságnál 0,033-at, 60 mm felett pedig 0,034-et deklarál — és kifejezetten hozzáteszi, hogy „25 év elteltével”. Ez figyelmet érdemel: az XPS öregedett értéket deklarál, mivel a celláiban lévő habosítógáz fokozatosan levegőre cserélődik. 2020. január 1-től az EU fluortartalmú üvegházhatású gázokról szóló rendelete megtiltotta az XPS-nél a 150-nél nagyobb globális felmelegedési potenciállal rendelkező HFC-k használatát, így a gyártók áttértek a CO₂-ra és HFO-ra. Az EPS-nek nincs mit veszítenie: celláit már az érlelő silóban levegő tölti ki, így a λ-érték nem drift-el. A két anyagot nem „ma”, hanem a 25. évben hasonlítják össze — éppen ezért kisebb a különbség a katalógusokban, mint gondolnánk.

Milliméterben kifejezve: R = 1,0 m²·K/W eléréséhez 33 mm XPS vagy 38 mm fehér EPS 60 szükséges — ráadásul a 0,033 a vékonyabb XPS lapok értéke, tehát az XPS számára a legkedvezőbb eset. Öt milliméter — egy egész panelház homlokzatánál ez pénzt jelent, lábazatnál viszont nem érv.

A szürke (grafitos) EPS

Egy ilyen könnyű anyagnál a hőátadás egy része nem a polimeren vagy a levegőn keresztül történik, hanem hősugárzás formájában, a cellákon át. A beépített grafit elnyeli és visszaveri az infravörös sugárzás egy részét, ezáltal ez a csatorna részben lezárul — innen ered a szürke szín. A gyártók „akár 20%-kal” jobb szigetelést hirdetnek, de azonos sűrűség mellett a különbség inkább 13–15% körül mozog: 15 kg/m³-nél a grafitos EPS ≤0,032 W/(m·K) értéket ad, szemben a fehér EPS ≥0,037-es értékével. A deklarált értékek 0,031 CS(10) 70 kPa mellett, illetve 0,030 EPS 100 és 150 esetében — tehát a tartomány 0,030–0,032.

Tehát a 15 kg/m³-es grafitos EPS λ-értéke már jobb, mint az XPS-é — az EPS árán, felárral megnövelve, de az XPS víz- és terhelésállósági előnyei nélkül. A grafitnak megvan a maga ára is: a szürke tábla erős napsütésben jelentősen felmelegszik. A gyártók kifejezetten előírják, hogy UV-sugárzásnak ne tegyék ki, és árnyékban dolgozzanak vele, mert különben a táblák deformálódnak, és az alapfelülethez való tapadás is romlik.

A száraz grafitos EPS λ-értékben megelőzi az XPS-t. A nedves EPS többet veszít, mint amennyit a grafit nyer — ezért nem a hővezető képesség, hanem a víz a valódi kiválasztási szempont.
A száraz grafitos EPS λ-értékben megelőzi az XPS-t. A nedves EPS többet veszít, mint amennyit a grafit nyer — ezért nem a hővezető képesség, hanem a víz a valódi kiválasztási szempont.

Víz: itt van a valódi különbség

A szabványok kétféleképpen vizsgálják a vízfelvételt. Az EN 12087 (2A módszer) a mintát teljes egészében 28 napig vízbe meríti, és megadja a WL(T) értéket — a merítéses vízfelvételt térfogatszázalékban. Az EN 12088 a diffúzió útján, páratartalom-gradiens mellett történő felvételt méri, és megadja a WD(V) értéket. Mindkettőt visszavonták 2019-ben az EN ISO 16535 és EN ISO 16536 javára, de a műszaki adatlapok még mindig a régi számokra hivatkoznak.

Valós gyártói nyilatkozatok: egy CS(10) 300 kPa jelölésű XPS tábla WL(T) 0,7 térf.% és WD(V) 3 térf.% értéket ad meg. Egy homlokzati EPS tábla, amelyik egyáltalán megadja ezt a jellemzőt, WL(T)4 értéket — azaz legfeljebb 4 térf.%-ot — jelöl. A közzétett összehasonlítások 2–4 térf.% közötti értéket adnak az EPS-re — és a várakozással ellentétben ez nem követi a sűrűséget: a mért EPS 100 többet vesz fel, mint az EPS 200. Az XPS ≤0,7 térf.%-ot deklarál, ami egyben a legalacsonyabb szint, amit az EN 13164 egyáltalán megenged deklarálni; a ténylegesen mért érték még ennél is alacsonyabb. Az ok a szemcsék közötti üregekben rejlik. A páraáteresztő képesség ugyanezt a logikát követi: az EPS táblázatos µ-tényezője 20–40 az EPS 30-tól EPS 80-ig terjedő típusoknál, 30–70 az EPS 90-től EPS 150-ig, és 40–100 az EPS 200 felett, míg az XPS 50–150 értéket deklarál; az ISO 10456 150-et táblázik az XPS-re és 60-at az EPS-re, a 250-ig terjedő tartomány pedig az iparági környezetvédelmi nyilatkozatból származik, nem az ISO-ból. Az EPS jobban "lélegzik" — ez előny egy homlokzatnál, amelynek kívülről kell száradnia, de hátrány egy föld alatti táblánál.

A vásárlót meggyőző szám azonban egy harmadik. Az ISO 10456 szerint a hővezető képesség a nedvességtartalommal nő, méghozzá gyorsan. Egy 0,036 W/(m·K) deklarált λ-értékű anyagnál: 1 térf.% víznél 0,037 lesz; 2%-nál — 0,039; 3%-nál — 0,041; 5%-nál — 0,044; 10%-nál — 0,054. Lefordítva: az 5 térfogatszázalék vizet felvett EPS λ-értéke 0,044 lesz — több mint 20%-kal rosszabb, mint száraz állapotban. Az XPS 0,7%-nál gyakorlatilag meg sem mozdul. Az EUMEPS közzéteszi az átszámítási tényezőket is: egy WL(T)5 szintű tábla 1,11-gyel szorzandó drénezett szerkezetben és 1,22-vel drénezés nélküli szerkezetben, míg egy WL(T)1 szintű tábla — csak 1,02-vel és 1,04-gyel.

A következtetés: a föld felett, vakolat mögött az EPS nem vesz fel vizet, így ez a kérdés fel sem merül. A földben, tábla alatt és fordított rétegrendű tetőn viszont igen — és ott az EPS a rossz választás.

A sorok, amelyek alapján eldől a választás. A λ-érték különbsége kb. 10%, és grafitos EPS esetén az EPS javára billen; a vízfelvételben a különbség többszörös, és soha nem fordul meg. Ez utóbbi dönti el, melyik lemez hova kerülhet.
A sorok, amelyek alapján eldől a választás. A λ-érték különbsége kb. 10%, és grafitos EPS esetén az EPS javára billen; a vízfelvételben a különbség többszörös, és soha nem fordul meg. Ez utóbbi dönti el, melyik lemez hova kerülhet.

Terhelés, fagy és méretstabilitás

Nyomószilárdság. A gyári EPS-típusok 60–250 kPa tartományt fednek le, a speciális változatok pedig akár 500 kPa-t is elérnek. A piacon szokásos XPS-osztályok 200, 300, 500 és 700 kPa. A tartományok átfedik egymást — a különbség az, hogy XPS esetén a magas osztályok szabványosak, EPS esetén viszont különleges rendelésnek számítanak.

Fagy. A fagyállóságot az EN 12091 szabvány szerint vizsgálják — 300 ciklus száraz −20 °C-tól nedves +20 °C-ig —, és csak ott releváns, ahol az anyag folyamatosan vízben van, miközben a hőmérséklet a fagypont körül ingadozik. A mérések szerint a 20 kg/m³ feletti sűrűségű és legalább 150 kPa hajlítószilárdságú EPS nem sérül meg ilyen ciklusok hatására, fagyszigetelésre pedig 22 kg/m³ feletti sűrűséget ajánlanak. Ebből következik: a 15 kg/m³ sűrűségű homlokzati EPS 70 nem alkalmas erre a célra — nem azért, mert az EPS nem bírja a fagyot, hanem mert ez az osztály önmagában nem elég ehhez.

Méret és hőmérséklet. A gyári típusok DS(N) 0,5%-os méretstabilitást deklarálnak, kiegészítve DS(70,90) vagy DS(70,-) jelöléssel, amely a 70 °C-on és magas páratartalom mellett tanúsított viselkedést írja le; az EPS formázás után is minimálisan tovább zsugorodik, ezért a tömbök pihentetése nem felesleges lépés. Az EUMEPS −180 és +80 °C közötti felhasználási tartományt ad meg, ahol az alsó határ kriogén mechanikai vizsgálatokból származik — ez a túlélést írja le, nem az optimális működést. A felső határ a valóban releváns: 80 °C felett az anyag meglágyul, összezsugorodik, majd végül megolvad, terhelés alatt pedig ez a határ még lejjebb kerül — a gyártók 70 °C-on adják meg a DLT-értéket. Az XPS −50 °C és +75 °C között működik — nagyságrendileg ugyanabban a tartományban, így a hőmérséklet ritkán a döntő szempont a választásnál.

Mi hová való

Az európai EPS-termelés mintegy 75%-a az építőiparba kerül, elsősorban hőszigetelési célra: nagy, száraz felületeknél az EPS a megfelelő anyag, mind ár, mind súly szempontjából. Az EPS a helyén van ETICS homlokzatoknál, védőréteg alatti tetőknél, belső szigetelésnél, falazati üregeknél és a terhelés alapján megválasztott osztályú padlóknál, valamint az építőiparon kívül is — csomagolásnál, geohabnál, formázott elemeknél, könnyű panelek magjaként. Az XPS a helyén van lábazatoknál, terepszint alatti kerületi szigetelésnél, fordított rétegrendű tetőknél, aljzatbeton és esztrich alatt, parkolóházi födémeknél, hűtőtereknél, medencéknél — vagyis mindenhol, ahol terhelés vagy nedvesség van jelen.

Az európai EPS-termelés mintegy 75%-a az építőiparba kerül — elsősorban a nagy, száraz felületekre, amelyek ezen a metszeten legfelül láthatók. Az alsó három sáv az XPS terepe, mert ott víz, terhelés, vagy mindkettő jelen van.
Az európai EPS-termelés mintegy 75%-a az építőiparba kerül — elsősorban a nagy, száraz felületekre, amelyek ezen a metszeten legfelül láthatók. Az alsó három sáv az XPS terepe, mert ott víz, terhelés, vagy mindkettő jelen van.

A homlokzati bejárati ajtók dekorpaneljeinél ugyanez a logika érvényes, de a magréteg két felület közé van zárva, és sem esőt, sem talajnedvességet nem kap — ezért ott más szempontok alapján választunk: vastagság, a profil hornyolása és a rögzítés szilárdsága. Ezt a témát a magréteg és a panelvastagság kapcsolatáról szóló cikkben járjuk körbe, az anyagok összesített együtthatóit pedig a műszaki paraméterek oldalon találja. A bolgár gyártó által egyedi méretre készített panelek pontosan ezt a különbséget szem előtt tartva készülnek.

Minden oszlop ott nyer, ahol ténylegesen erős. Az EPS-t az ár, a λ időbeli stabilitása és a páraáteresztő képesség viszi előre; az XPS-t a víz, a nyomás és a fagy elleni ellenállás. A grafitos EPS λ-értékben megelőzi a hagyományos XPS-t, de semmi másban.
Minden oszlop ott nyer, ahol ténylegesen erős. Az EPS-t az ár, a λ időbeli stabilitása és a páraáteresztő képesség viszi előre; az XPS-t a víz, a nyomás és a fagy elleni ellenállás. A grafitos EPS λ-értékben megelőzi a hagyományos XPS-t, de semmi másban.

Ár: az EPS négyzetméterenkénti hőellenállásban nyer

A számok piaconként eltérnek: a közzétett összehasonlítások szerint az EPS ugyanannyi pénzért kb. 10–30%-kal nagyobb hőellenállást ad, egyes piacokon pedig az XPS lemez térfogatra vetítve nagyjából kétszer drágább. Az irány mindig ugyanaz — azonos R-érték mellett az EPS olcsóbb. Ezért egész panelházak homlokzatát EPS-szel szigetelik, az XPS-t pedig azokra a méterekre tartogatják, ahol nincs alternatíva: száraz homlokzatnál az XPS árát fizetni felesleges kiadás, a lábazatnál viszont az XPS-en spórolt pénz nedves fallal fizettet vissza.

Hibák, amelyek pénzbe kerülnek

  1. EPS a talajszint alatt. A lemez vizet szív fel a talajból, a λ-érték az ISO 10456 szerint romlik, és a szigetelés 10–20%-kal kevésbé hatékony lesz. Emellett a homlokzati EPS egyáltalán nem deklarál WL(T) értéket — senki sem ígérte, hogy kibírja.
  2. EPS rossz osztályban, esztrich alatt. A terhelt úsztatott esztrich alatt az EPS 60 összenyomódik. És ami még fontosabb: a választást nem a CS(10), hanem a nyomás alatti kúszás (CC) alapján kell meghozni, amit a homlokzati lemezek nem is deklarálnak.
  3. A számot összekeverik a sűrűséggel. Az EPS 100 nem „100 kg/m³”-t és nem „10 cm-t” jelent — ez 100 kPa érték 10%-os deformációnál.
  4. A lemez napon marad. Az XPS-t legfeljebb 60 napig (más forrás szerint 90 napig) szabad fedetlenül hagyni — UV-hatásra a felülete kifakul és morzsolódni kezd. A grafitos EPS-nek az első naptól kezdve árnyékolásra van szüksége.
  5. Oldószeres ragasztók és festékek. A polisztirolt az aromás oldószerek feloldják — ez EPS-nél és XPS-nél egyaránt igaz. Az EUMEPS ismeretlen termék esetén helyszíni próbát javasol (50 °C-on gyorsabb, mint 20 °C-on), a DIN 53428 skála szerint értékelve. Csak olyan termékeket használjon, amelyeket kifejezetten polisztirollal kompatibilisnek jelölnek.
  6. λ-érték összehasonlítása osztály nélkül. Az „EPS 0,038, XPS 0,033” állítás csak akkor igaz, ha az EPS fehér EPS 60. Ha grafitos, a számok megfordulnak.

Tűzvédelem: E tűzvédelmi osztály és az égésgátlók

A polisztirol szerves anyag, tehát éghető: az égéshője 40 MJ/kg, azaz sűrűségtől függően 400–2000 MJ/m³. A tűzterheléshez való hozzájárulása azonban korlátozott, éppen azért, mert az anyag rendkívül könnyű. 80 °C felett az EPS meglágyul, összezsugorodik és megolvad, az olvadékból pedig éghető gázok szabadulnak fel. Az olvadt EPS-t általában nem gyújtja meg szikra vagy parázsló cigaretta, de egy kis láng azonnal meggyújtja az égésgátló nélküli, hagyományos EPS-t. Az EUMEPS ASTM D 1929 szerint mért adatai alapján az állandó láng általi gyulladás 360 °C-on következik be a hagyományos EPS esetében, 370 °C-on az égésgátlós típusnál, az olvadék önmeggyulladása pedig 450 °C-on.

Égésgátlóval az EPS eléri az E osztályt az EN 13501-1 szerint — ugyanazt az osztályt, amelyet az XPS is deklarál. 2015-ig az égésgátló a HBCD volt, egy cikloalifás brómozott szerves vegyület; ezt a Stockholmi Egyezmény és a REACH 2015 augusztusától tartósan környezetben megmaradó szennyező anyagként betiltotta, helyét pedig a PolyFR polimer égésgátló vette át — ez egy polisztirol és brómozott polibutadién blokk-kopolimer. Két pontosítás sok vitát megspórol a helyszínen: az E osztály a táblára vonatkozik, nem a teljes szerkezetre (az összeépítést az EN 13823 és EN ISO 11925-2 szerint kell igazolni), az épületmagasságra és a tűzszakaszokra vonatkozó előírások pedig nemzeti hatáskörbe tartoznak.

Újrahasznosítás

Mivel az EPS körülbelül 98%-ban levegőből áll, az újrahasznosítás fő költségtényezője nem az anyag, hanem a szállítás — ezért az összegyűjtött EPS-t helyben tömörítik. A tiszta EPS-t mechanikusan hasznosítják újra (ez a legkevésbé energiaigényes megoldás), és visszakerül a gyártásba. Az EUMEPS 2021-es jelentése szerint az EPS-hulladék teljes újrahasznosítási aránya Európában 30%, de e szám mögött két igen eltérő valóság áll: a csomagolóanyagoknál 38%, az építőipari EPS-nél viszont mindössze 10%. Egyes elkülönített hulladékáramoknál, mint például a halas ládák, Hollandia eléri a 90%-ot. A régi, HBCD-t tartalmazó táblák külön problémát jelentenek, ennek kezelésére jöttek létre olyan rendszerek, mint a PolyStyreneLoop. 2021. július 3-tól az EU-ban tilos EPS élelmiszer-tárolókat, poharakat és italtartókat forgalomba hozni azok fedeleivel és kupakjaival együtt.

Hogyan olvassuk el egy perc alatt a műszaki adatlapot

  1. Melyik szabvány — az EN 13163 EPS-t jelent, az EN 13164 XPS-t.
  2. λD és milyen vastagságnál — XPS esetén ellenőrizze, hogy „25 év után” értékről van-e szó, EPS esetén pedig azt, melyik osztályra vonatkozik.
  3. CS(10) — és hogy van-e deklarált CC érték a tartós terhelésre.
  4. WL(T) és WD(V) — az NPD azt jelenti, hogy a tábla nem alkalmas nedves környezetbe.
  5. MU (µ) — a falban lévő páralecsapódáshoz.
  6. DS — méretstabilitás, 70 °C-on is.
  7. Égési viselkedés — E osztály, és hogy az anyag égésgátlóval készült-e (piros csík).
  8. Sűrűség — az EPS tábla minőségének legjobb önálló mutatója.

Amit érdemes megjegyezni: az EPS és az XPS ugyanaz a polimer, csak eltérő szerkezettel — szemcsés forma a homogén habbal szemben —, és minden különbség innen ered. EPS száraz homlokzatra és nagy felületre, XPS mindenre, ami terhelt vagy nedves. És soha ne hasonlítson össze λ-értékeket anélkül, hogy megmondaná, melyik EPS osztályról van szó.

Ha egy konkrét szerkezethez keres megfelelő anyagot, tekintse meg az anyagokat és a kiválasztási szempontokat, nézze át a katalógust, vagy küldjön ajánlatkérést — az „EPS vagy XPS” kérdésre a válasz szinte mindig abban rejlik, hogy pontosan hová kerül a lap.